Juhi käsiraamat

Anneli Varjun
käsiraamatu peatoimetaja

OÜ Meta-Profit, kliendisuhete juht, projektijuht

Leane Leppik

Leane on Proekspert AS-i Scrum Master. Bakalaureuse kraadi on Leane saanud TTÜ-s ärikorralduse erialal ning magistrikraad on pärit Tartu Ülikoolist, kus ta õppis samuti ärikorraldust, kuid turunduse suunaga. IT valdkonnaga puutus Leane kokku ettevõttes ADM Grupp (praeguseks ADM Interactive) sekretärina töötades. Huvi projektijuhtimise vastu oli suur ning kuna ettevõte soodustas töötajate arenemist, tegutses Leane kuus aastat veebiturundusagentuuri projektijuhina. Kogemuste saamiseks Eestist väljaspool töötas Leane üle aasta Londoni digitaalturundusagentuuris projektijuhina. Eestisse naastes võttis ta ette Scrum Masteri töö Proekspert AS-is ning on nüüdseks töötanud seal juba kolm aastat. Leane on hea meelega inimestele toeks, aitab neil protsessi hallata ja probleeme lahendada. Hoiab ennast kursis Agile ja Scrum maailmaga, tunneb suurt huvi inimeste hingeelu vastu ning käsil on ka NLP (neurolingvistiline programmeerimine) kursuse läbimine. Samuti korraldab ta erinevaid üritusi ja püüab inimestel kontoris töötamise võimalikult meeldivaks teha. 

Külliki Bode

Külliki on Eesti Töötukassa tööotsijate ja tööandjate teenuste osakonna peaspetsialist, kes koordineerib tööandjate nõustamise ja teavitamise teenust. Varasemad töökogemused on seotud erivajadustega inimeste organisatsioonidega ning ka praegu on Külliki põhitöö kõrvalt ühe puudespetsiifilise organisatsiooni tegevjuht. Küllikil on bakalaureusekraad haldusjuhtimises Tallinna Tehnikaülikoolist, magistrikraad andragoogikas Tallinna Ülikoolist ja praegu tudeerib ta semiootikat Tartu Ülikooli doktorantuuris.

Karin London

Karin London on töötanud koolitajana/nõustajana 22 aastat. On superviisor ja coach aastast 2006, seeniorsuperviisor aastast 2016. Ta on koolitus- ja arendusfirma TIP Konsultatsioonid (www.tip.ee) juht ja superviisor/koolitaja ning õppejõud Moreno Supervisiooni- ja Coachingu Koolituskeskuses, kus on tänaseks enam kui viis aastat õpetanud tulevasi superviisoreid ja coach’e. Samuti lõpetas Karin London hiljuti organisatsiooni- ja ärikonstellööride ning süsteemsete perekonstellatsioonide väljaõppe. Veel on ta õppinud ärimagistantuuris Tartu Ülikoolis NLP-d, psühhodraamat, mille võtteid ta supervisioonides ka kasutab.

Supervisooni- ja koolitusalane koostöö on Karin Londonil olnud nii avaliku kui ärisektori organisatsioonidega, mis on sisaldanud ka individuaalsupervisioone spetsialistidele ning erinevate tasandite juhtidele. 

Karini lemmikväljakutsed on süsteemsed muutused nii organisatsiooni, meeskondade kui ka isiklikel tasanditel.

Peamised valdkonnad ja klientide grupid:

 • organisatsioonide supervisioon ja coaching (muutuste juhtimine, uus inimene organisatsioonis, kriisid ja konfliktid organisatsioonis)
 • juhtide ja töötajate  individuaalne  supervisioon ja coaching
 • meeskondade supervisioon 
Jussi Onoper

Jussi Onoper on OÜ TJO Konsultatsioonid juhatuse esimees, 19-aastase praktilise kogemusega juhtimiskonsultant ja koolitaja, kes on nõustanud ja hinnanud parimaid ettevõtteid nii Eestis kui ka Euroopas. Jussi on üks väheseid rahvusvaheliste standardite kohaselt akrediteeritud nõustajaid Eestis (ILM/SFEDI Accredited Business Support Professional). ta on läbinud Lean 6 Sigma Black Belt programmi ning viinud läbi arvukalt lean ja lean 6 sigma koolitusi. Osalenud enam kui 100 organisatsiooni arendamisel ja koolitus- ning nõustamisprogrammide elluviimisel (sh lean-põhimõtete juurutamisega seonduvate projektide läbiviimisel, nt VSM-analüüs, kaizen süsteemi loomine, 5S, visuaalse juhtimine, TPM, lean daily management jt lean-projektid, lean 6 sigma projektid jm). Paljude koolituste ja arenguprogrammide väljatöötaja ja läbiviija. 

Kadri Seeder

Kadri Seeder on hariduselt sotsioloog (MA) ja tegeleb igapäevaselt töövaldkonna aktuaalsete teemade analüüsimisega, samuti tööandjate ja töötajate koolitamise ning nõustamisega.

Palgainfo Agentuuris viib Kadri kaks korda aastas läbi suuremahulisi tööturu- ja palgauuringuid ning pakub nende põhjal töötasude turuvõrdlust ning töötajate rahulolu ja pühendumise võrdlevaid uuringuid.

Varem (2004-2013) on Kadri töötanud vabakutselise töövaldkonna projektijuhina, sh tegelenud paindliku töökorralduse ja riskirühmade tööturule toomisega. Enne seda töötas Kadri Eesti Tööandjate Keskliidus kommunikatsioonijuhina, Eesti Õliühingus sekretär-raamatupidajana ning kütusefirmas EK personalijuhi abina, kus viis läbi ka töötasude analüüse ning töötajate rahulolu küsitlusi. 

Kaidi Laev

Kaidi Laev vastutab Põldma Kaubanduses kogu ettevõtte turundustegevuse ja turundusosakonna juhtimine Balti riikides vastavalt ettevõtte ärilistele eesmärkidele ja rahvusvaheliste brändide nõuetele või reeglitele: turundus- ja strateegiaplaanide tegemine, eelarvete koostamine, turundustegevuse analüüs, ettevõtte kommunikatsioonikanalite juhtimine, arendus ja sisuloome ning mainekujundus. Ta suhtleb iga päev erinevate kohalike ja välispartneritega ning osaleb ettevõtte arendusprojektides.

Põldma Kaubanduse turundusjuhina on Kaidi Laev töötanud kuus aastat ning tal on olnud erakordne võimalus ehitada üles Põldma Kaubanduse turundus, kommunikatsioonikanalid ja turundusosakond, alustades partnerlussuhetest, ettevõtte turundus- ja kommunikatsioonikanalitest ning luues ettevõttele koostöös tegevjuhiga läbi turundustegevuse oma nägu.

Põldma Kaubandus tegeleb jae- ja hulgimüügiga. Ettevõttel on Balti riikides 88 esinduskauplust ja e-poodi ning ettevõtte brändiportfelli kuulub üle 20 erineva moebrändi, nagu Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Pepe Jeans jt.

Kärt Kase

Kärt Kase omandas organisatsiooni psühholoogia magistrikraadiga võrdsustatava hariduse Kanadas. Tema pea 20-aastane tegevus personalitöös, sealhulgas tippjuhi „parema käena“, samuti ligi kaheksa-aastane töö psühholoogia ja nõustamise valdkonnas võimaldavad hästi siduda äri ja inimese. Otsene töökogemus pärineb hotellindusest-toitlustusest, telekommunikatsiooniettevõttest, ehitussektorist; logistika, hulgimüügi, jaemüügi, IT ettevõttest, tootmisest ja toiduainetööstusest, MTÜ-st ning avalikust sektorist.

Kärdi tugevad küljed ja lemmikud koolitus- ja konsultatsiooniteemad on seotud inimestega: motivatsioon, eneseregulatsioon, meeskonnatöö, suhtlemine, inimeste juhtimine-juhendamine, coaching ja organisatsioonikultuur. Kärdi koolitused on pigem vestlusringid, olulisel kohal on huumor, hea tuju ja rõõmsameelsus nakatavad, nagu ka üldiselt rahulik ja neutraalne ehk hinnanguvaba olek. Kuna elu pole ainult töö, siis osa energiast on suunatud pereterapeudina lahenduste otsimisele teiste inimeste isikliku elu probleemidele ja vanemlike oskuste arendamise toetamisele vanemlusprogrammi Imelised Aastad grupijuhina. 

Jari Kukkonen

Vita Longa juhatuse liige. Jari missiooniks juhtimiskonsultandina on elukvaliteedi parandamine. Enamus ärkvelaega veedame tööl ning seega juhtimise kvaliteet mõjutab otseselt ja kaudselt meie kõigi elukvaliteeti. Rohkem kui 20 aastat rahvusvahelist kogemust ettevõtjana, juhina, juhtimiskonsultandina ja koolitajana. Olulisemad koolitus- ja konsultatsioonivaldkonnad: tootlikkuse arendamine, strateegiline juhtimine, eestvedamine, muudatuse ja innovatsiooni juhtimine.

Alexander Kotchubei
OÜ Meta-Profit, juhataja, treener-konsultant
Tiina Saar

karjäärinõustaja, Proeksperdi tööõnnespetsialist

Zinaida Tšukrejeva

KPMG Baltics OÜ, juhtiv ärinõustaja

Made Torokoff

TÜ majandusteaduskonna teadur, arengufirma Invicta treener-konsultant
 

Eedo Kalle

Tallinna Tehnikaülikooli dotsent, phD

Jaana Liigand

OÜ Arikano, juhataja, koolitaja

Jaana S. Liigand-Juhkam on Rotary stipendiumi toel õppinud USA-s militaarkallakuga North Georgia College & State University’s. 2003. aastal kaitses Estonian Business School’is magistrikraadi ärijuhtimises ja 2012. aastal Tartu Ülikoolis psühholoogia erialal. Aastatel 2013-2014 täiendas end Erickson College’i lahenduskeskse coaching’u programmi raames.

Jaana on töötanud lepingulise õppejõuna Tallinna Tehnikaülikoolis, Estonian Business School’is ja Tallinna Ülikooli Avatud Ülikooli täiendõppekeskuses ning teinud koolitajana koostööd paljude avaliku ja erasektori ettevõtetega. Tema valdkonna teemad on juhtimine, meeskonnatöö, kommunikatsioon, emotsionaalne andekus, enesemotivatsioon, toimetulek stressiga, konfliktide lahendamine, läbirääkimisoskused ja avalik esinemine nii eesti kui ka inglise keeles.

Jaana on töötanud välisministeeriumis, ajakirjanduse valdkonnas täiendas end Reporterikoolis ning on teinud erialast kaastööd ajalehele Äripäev ja ajakirjale Director. Koostanud Äripäeva raamatu „Ettevõtte riskid” ning koos A.Virovere ja R. Alasega käsiraamatu „Organisatsioonikäitumine” (2005, 2008). Samuti on ta PARE Personalijuhtimise käsiraamatu (2007) koolituse peatüki koostaja ning kaasautor. 2008. aastal valiti Jaana Tallinna Ülikooli täiendkoolituskeskuse Aasta Koolitajaks. Alates 2008. aastat on  Jaanal täiskasvanute koolitaja  Andragoog IV (alates 2013. aasast EKR Täiskasvanute koolitaja, tase 7) kutsekvalifikatsioon. 

Kaido Pajumaa

OÜ Sisekosmos, omanik ja koolitaja

Tiit Hindreus

tehnikateaduste doktor, Bureau Veritas Eesti OÜ, juhataja, Eesti Kvaliteediühing, juhatuse aseesimees

Ruth Alas

EBS, professor, teadusprorektor, juhtimise õppetooli juhataja

Professor Ruth Alas on Estonian Business Schooli (EBS) juhtimise õppetooli juhataja. 2003. aastal omistati Ruth Alasele EBSi doktorikraad ärijuhtimises (PhD).

Ruth on rahvusvaheliselt tunnustatud juhtimisteadlane. Ta on Eestis enim avaldatud ja tsiteeritud sotsiaalteadlane ja talle on omistatud mitmeid parima teadusartikli auhindu. 

Aastal 1995 alustas Ruth Alas EBSis tööd lektorina. 1996. aastal valiti ta EBSi juhtimise õppetooli juhataja kohusetäitjaks ning 2003. aastal juhtimise õppetooli juhatajaks. Aastatel 2006–2014 töötas ta EBSi teadusprorektorina. Alates 1997. aastast on ta EBSi senati liige. Ruth Alas on kõige enam õpetanud juhtimise aluste ja muudatuste juhtimise õppeaineid.

Ruth Alas on kuulunud ja kuulub mitmete teaduslike organisatsioonide juhatusse ja nõukogudesse ning on osalenud erinevate uurimisgruppide töös. Ta on esinenud ettekannetega enam kui 50 rahvusvahelisel konverentsil ning korraldanud Eestis personalijuhtimise ja muudatuste juhtimise alal rahvusvahelisi ja piirkondlikke teaduskonverentse. 2011. aastal oli ta Euroopa Juhtimisakadeemia (European Academy of Management, EURAM) konverentsi eesistuja Tallinnas. Tema algatatud on alates 2006. aastast toimuv Euroopa Juhtimisuuringute Instituudi (European Institute for Advanced Studies in Management, EIASM) iga-aastaste kollokviumide seeria organisatsioonide arendamise ja muudatuste juhtimise alal.

Reet Hindus

Reet Hindus on aastaid töötanud juhina ning õppinud mõistma inimesi ja nende erinevusi, komplekteerima meeskonda, suunama grupiprotsesse ja motiveerima meeskonnaliikmeid, samuti superviseerima ja eesmärke püstitama. Juhtimiskogemust on andnud töö Viljandi maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhatajana, Viru Vangla sotsiaalosakonna juhatajana ja SA Viljandi haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskuse programmijuhina. Nüüd on Reet Personalidisain OÜ konsultant ja koolitaja.

Praegusel etapil tunneb Reet, et kõige põnevam ja olulisem on oma kogemusi ning õpitud meetodeid ja tehnikaid vastavalt inimese vajadusele kombineerida, töötada personaalselt üks-ühele, olla inimese treeneriks ja abiliseks enda avastamisel.

Reedale on seejuures abiks:

 • sotsiaalvaldkonna kõrgharidus
 • psühholoogia-alased täiendkoolitused
 • juhtimis- ja motiveerimise täiendkoolitused
 • kognitiiv-käitumusliku psühholoogia täiendkoolitus
 • NLP – neurolingvistilise programmeerimise praktiku litsents
 • PSYCH-K (uskumuste muutmise nõustaja) litsents
 • metameditsiini algkoolitus
 • Lisaks ka juhtimis- ja koolitajakogemused, samuti ka koolitajate koolitamine ning  individuaalse nõustamise kogemused
Aleksandr Miina

Aleksandr Miina on üks MTÜ Lean Enterprise Estonia asutajatest ja ettevõtte juhatuse liige.

Aleksandr on üks väheseid tootmise ja protsesside juhtimise konsultante, kel on väga pikaajaline praktiline kogemus tootmise ja protsesside juhtimise ja korraldamise alal. Kogemused pärinevad erinevatest ettevõtetest, kus ta on üle 10 aasta töötanud projektijuhi, tootmisjuhi ja kvaliteedijuhina. Lisaks tootmise juhtimise praktika kogemus erinevatest nõustamisprojektidest, mida Aleksandr on läbi viinud ning viib tootmisettevõtetes ka praegusel ajal.

Lisaks laialdasele praktikale on Aleksandril ka põhjalik teoreetiline ettevalmistus tootmise ja protsesside juhtimise valdkonnas. Ettevalmistuse sai ta magistritaseme õppes Tallinna Tehnikaülikoolis (Industrial Engineering and Management, M.Sc.Eng) ning doktoriõpingute jooksul (PhD, Business Administration). Doktoritöö raames uuris Aleksandr eduka kulusäästliku mõtlemise juurutamise eeldusi ettevõttes. Doktoriõppe raames on Aleksandr esinenud rahvusvahelistel konverentsidel artiklite ettekannetega.

Tootmise juhtimise ja kulusäästliku mõtlemise teemal on Aleksandr avaldanud mitmeid artikleid paljudes Eesti ajalehtedes ja ajakirjades. Samuti on Aleksandr ajakirja Inseneeria kolleegiumi liige.

MTÜ Lean Enterprise Estonia asutajana arendab Aleksandr Eestis jõuliselt lean-liikumist ning propageerib täiel jõul, koolitab, nõustab ja aitab ettevõtetel jõuda lean-eesmärgini.